ترموکس یک برنامه تحت ترمینال مخصوص موبایل های اندرویدی میباشد که به کاربر قابلیت شبیه سازی محیط ترمینال لینوکس را میدهد. این برنامه با دستوراتی شبیه به دستورات لینوکس کار میکند و همانطور که میدانید ، به دلیل اینکه هسته اندروید لینوکس میباشد ، این برنامه قابلیت خیلی از کار های لینوکسی را به موبایل های اندروید میدهد. برنامه دیگری شبیه به ترموکس نیز وجود دارد که کاربران زیادی را جذب خود نکرد که نام آن terminal emulator است.

برنامه ترموکس کاملا به شکل ترمینال میباشد و هیچ محیط گرافیکی در آن وجود ندارد و تمام کار ها را باید با تایپ کردن دستورات انجام دهید. این برنامه کم حجم و کوچک ، بدون نیاز به روت کردن گوشی قابلیت اجرا را دارد و نیازی به روت نیست تا کار لینوکس را انجام دهد. فقط در برخی مواقع بعضی از برنامه ها (برنامه های لینوکسی) در ترموکس به دسترسی روت نیاز دارند که باز با نصب سیستم عامل ترموکس ، می توان تا حدودی این نیاز را برطرف کرد.

شما با ترموکس قادر خواهید بود تقریبا هر کاری که با یک کامپیوتر لینوکسی میکردید را با موبایل خود در هر جا انجام دهید. برای مثال : اجرای انواع برنامه های تحت ترمینال و کاربردی پایتون ، نصب فایل هایی با فرمت .sh ، کد نویسی ، اجرای برنامه های لینوکسی ، قابلیت هاست کردن موبایل برای اشتراک گذاری فایل ، تست نفوذ و همچنین خیلی از کار های دیگر.

شما در برنامه ترموکس قادرخواهید بود از محیط معمولی خود ترموکس برای اجرای برنامه های مورد نیاز و نصب پکیج ها اقدام کنید یا با نصب نسخه ترمینال هر کدام از نسخه های لینوکس (نسخه مخصوص ترموکس) ، قابلیت های بهتر و بیشتری را تجربه کنید. برای مثال ، شما قادر خواهید بود سیستم عامل های کالی لینوکس نت هانتر ، آرچ لینوکس ، اوبونتو و سایر سیستم عامل ها را روی آن نصب کنید. با این کار دیگر نیازی به یادگیری دستورات جدید نیست مخصوصا اگر قبلا از یکی از این شاخه های لینوکس استفاده میکردید.

ترموکس با سیستم عامل یا بدون سیستم عامل ، چه تفاوتی دارد؟

ترمینال اصلی ترموکس با علامت “$” شروع میشود که به معنی عدم دسترسی روت است ولی با نصب سیسام عامل شما دسترسی روت یعنی “#” را خواهید داشت و این قابلیت اجرای برنامه های بیشتری را به شما خواهد داد. در صورت عدم نصب سیستم عامل ، برای نصب یک پکیج (برای مثال ، نصب نسخه 3 زبان پایتون) باید این دستور را وارد کنید : “pkg install python”

ولی با نصب یک سیستم عامل مثل kali linux nethunter شما کار هایتان را با دستورات این سیستم عامل انجام خواهید داد. برای مثال برای انجام عملیات فوق ، باید این دستور را وارد کرد : “apt -get python”

دلیل سوم برای نصب سیستم عامل در ترموکس قابلیت اجرای برخی از برنامه ها است که فعلا پکیج نصبی آن برای خود ترموکس نیامده است. برای مثال شما برای نصب ابزار متاسپلویت ، قبلا باید کلی دستور وارد میکردی و در آخر یک ارور تمام کار را خراب میکرد و با نصب سیستم عامل هایی مثل نت هانتر یا آرچ ، کار راحت تر بود. ولی به تازگی تیم توسعه دهنده این پکیج را برای خود ترموکس ارائه داده اند و با یک دستور برنامه نصب خواهد شد.

در صورتی که این مطلب مورد پسند شما واقع شد ، نظرات خود را با ما درمیان بگذارید و اگر شما عزیزان به دنبال آموزش های جامع درباره این برنامه هستید ، کافیست آن را مطرح کنید تا ویدیو های آموزشی را قرار دهیم.

One Reply to “ترموکس چیست و به چه دردی میخورد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *