اگر شما هم یکی از افرادی هستید که به هر دلیلی نگران حساب شبکه های اجتماعی خود هستید و به نظر خودتان احتمال هک شدن حساب هایتان بالاست ، این مقاله به درد شما میخورد! در این پست به شما چند راه ساده را به شما معرفی می کنیم که تا امنیت اکانت های خود را تامین کنید.

منظور از حساب های شبکه های اجتماعی ، اکانت های هر نوع برنامه اجتماعی مثل تلگرام ، اینستاگرام ، واتساپ و … است.

شماره تلفن خود را به هر کسی ندهید!

چون اکثر شبکه های اجتماعی مثل تلگرام ، اینستاگرام و واتساپ از شماره تلفن شما استفاده میکنند تا برای شما یک حساب کاربری تشکیل دهند ، شماره تلفن شما می تواند اطلاعاتی درباره شما به هکر ها بدهد. فرض کنید شما داخل یک کلاسی هستید و شماره خود را به همه اعضای کلاس میدهید ، اگر یک سودجو در میان اعضا باشد ، از طریق شماره شما قادر خواهد بود حساب های شبکه های اجتماعی شما که به این شماره متصل است را شناسایی کند و هدف قرار دهد. برخی از هکر ها با شناسایی به راحتی می توانند به هدف خود برسند. پس اول از همه سعی کنید با این کار خود را به همه معرفی نکنید.

سخت ترین پسورد را انتخاب کنید!

برای اکانت هایی مثل اینستاگرام که از فرد رمز ورود میخواهد ، پسورد های سخت انتخاب کنید و از انتخاب سال تولد و شماره شناسنامه و … خود داری کنید! در پسورد خود از اعداد (1و2و3و…) ، از حروف کوچک و بزرگ (A,c,X و …) ، از نماد ها (#،$،^ و …) و همچنین از یک عبارت بی معنی استفاده کنید. مثلا نام خود را به شکل ((Mahd1)) ننویسید یک عبارت بی معنی مثل ((oI#I#okg)) استفاده کنید و سعی کنید تا حد امکان پسورد های طولانی انتخاب کنید.

از راه امنیتی 2factor استفاده کنید.

اگر به نحوه ورود به تلگرام دقت کنید ، میبینید که هنگام ورود ، پیامی به موبایل شما حاوی کد ارسال خواهد شد ، که از طریق آن کد قادر خواهید بود وارد حساب خود شوید. در برنامه های دیگر این روش احتمالا به این شکل خواهد بود یا از طریق ایمیل این کار انجام خواهد شد. در برخی از برنامه ها هم باید آن را فعال کرد و به شکل پیشفرض غیر فعال است.

با غریبه ها حرف نزن!

احتمالا در دوران بچگی این حرف را از بزرگتر ها شنیده اید! چون غریبه ها برای شما یک خطر به حساب می آمد ! حالا در اینترنت هم همین داستان است! اگر فردی در تلگرام یا هر برنامه دیگری از شما درخواست کد یا لینک ارسالی کرد ، او را بلاک کنید ، که تنها کاری است که می توانید انجام دهید.

همیشه به روز باشید!

معمولا هر برنامه ای مشکلات امنیتی در برنامه نویسی اش دارد ، پس همیشه آخرین نسخه ها را دانلود کنید تا شما هم ازمحتویات آپدیت جدید استفاده کنید.

همیشه یک آنتی ویروس فعال داشته باشید

با نصب یک آنتی ویروس مطمئن (ترجیحا خارجی) امنیت دستگاه خود را تامین کنید. حتی اگر نسخه رایگان را دانلود کنید از این که اصلا آنتی ویروس نداشته باشید بهتر است. آنتی ویروس ها برنامه ها و فایل های جاسوسی را پیدا و نابود میکنند و همچنین امروزه لینک های خطرناک و فیشینگ راه هم شناسایی میکنند و تغریبا امنیت کامل را برای دستگاه شما برقرار می کنند.

4 Replies to “ساده ترین راه برای جلوگیری از هک شدن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *